X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

ازدواج - گل نرگس
بررسی مسائل ازدواج - مشکلات ازدواج - آمار طلاق - مدیر فرزانه شکاری

 

مادر بزرگ های مان می گفتند: زن در زندگی باید صبور و با گذشت باشد؛ باید به هر طریقی شوهرش را نگاه دارد و با نداری و بد اخلاقی او بسازد؛ اگر همسرش اشتباه می کند، زن باید حرمت وی را حفظ کند. خلاصه این که هر یک از این جمله ها می تواند شکایت ما را به دنبال داشته باشد که چرا، زن باید بسوزد و بسازد؟ بس است هر چه زنان در طول تاریخ این گونه سوختند و ساختند. اما شاید نگاهی به آمارهای طلاق و فرزندان آسیب دیده از آن، تنهایی و آوارگی زنان در سنین بالا و افسردگی و پشیمانی ایشان بتواند تجربه ی خوبی برای دختران جوان امروزی باشد.

خانم هایی که دیگر نمی خواهید بسازید! آیا تا به حال به پای درد و دل زنان مطلقه نشسته اید؟ آیا زندگی بعد از طلاق را برای یک زن ایرانی با فرهنگ خاص جامعه اش و نه فرهنگ اروپایی، بررسی کرده اید؟ در عین جوانی، جسم و جانش پر شده از خاطرات تلخ زندگی. تجربه هایی که هم پیرش نموده و هم ادامه زندگی را برایش سخت کرده است. به واسطه زندگی گذشته اش، حضور در جمع های فامیلی، ممکن نیست چرا که از گوشه و کنار می شنود که زن های فامیل علاقه ای به آمدنش در اجتماع های خانوادگی ندارند. خودش هم حس می کند که نگاه های مردان فامیل رنگ باخته اند. در محیط کارش نیز هرگز حرفی از زندگی اش نمی زند و به دروغ هایش درباره زندگی مشترک ادامه می دهد تا مشکلات خانوادگی در محیط کار هم ظهور پیدا نکند. با این که جوان است، اما هرگز به خود اجازه نمی دهد تا بار دیگر عاشق شود و زندگی خود را با عشق و محبت بسازد چون خود را از نگاه جامعه دست دوم می داند. این خلاصه ی زندگی یک زن مطلقه می باشد که به هر دلیلی در دوران جوانی بیوه شده و حالا باید برای گذران زندگی، روش تازه ای را در پیش بگیرد.

البته این روزها با تغییر سبک های زندگی، قبح طلاق کم تر شده اما به هر حال، زنان مطلقه تا بعد از طلاق، وارد پیچ و خم های زندگی نشوند، متوجه وضعیت خاص خود نیستند. بعد از آن است که بسیاری از آنان، سرخورده و افسرده می شوند و امید به زندگی ایده آل در آینده را از دست می دهند. در این بین، اوضاع خانم های مطلقه ی خانه دار از نوع شاغل بسیار بحرانی تر است چرا که جز خلوت گزینی در کنج خانه پدری و در انتظار نشستن برای ازدواج دوم، چاره ای دیگر ندارند؛ و نکته این جاست که شانس خوبی هم برای ازدواج مجدد نخواهند داشت به طوری که دچار مشکلاتی جدی از جمله سرکوفت های همسر و بازگشت به خاطرات زندگی گذشته نیز می گردند. از سوی دیگر معمولاً پسران مجرد برای ازدواج با این خانم ها پیش قدم نمی شوند و در صورت تمایل هم موضوعات عدیده ای را در پیش خواهند داشت. به گفته ی روان شناسان، ازدواج پسران مجرد با زنان مطلقه رو به شیوع است، از این رو باید جوانب مثبت و منفی آن را بررسی نمود که در نگاه بدبینانه، پسر مجرد به دلیل "داشتن یک ازدواج راحت" خواهان وصلت با یک زن مطلقه می باشد. در این بین پسرانی هم وجود دارند که می اندیشند، امتیازهای خانم مطلقه نسبت به دختر مجرد به مراتب پایین تر است در نتیجه شرایط ازدواج با او آسان تر خواهد بود. علاوه بر آن، در شرایطی که مهریه، هزینه های مراسم ازدواج، تأمین مسکن و درآمد برای پسرها یک دغدغه جدی است، زنان مطلقه با انتظارات پایین تر می توانند گزینه مناسب تری باشند. در واقع بر طبق یک انتظار عمومی، خانم های مطلقه در ازدواج دوم خود، کم توقع تر بوده و به دنبال ازدواج و برگزاری مراسم پی در پی و تشریفاتی نیستند. از طرفی، به دلیل نبود حامی و اشتیاق ِ خانواده ها به حفظ موقعیت و زندگی دوم دخترشان، از میزان دخالت شان می کاهند. سوای از آن، زنی که مهریه و حق و حقوق مالی اش را از همسر سابق دریافت کرده، تمکن مالی بیشتری دارد و می تواند منبع حمایتی خوبی برای یک پسر مجرد باشد. بنابراین پی بردن زنان مطلقه به انگیزه های خواستگارشان برای ازدواج، بسیار حائز اهمیت می باشد. ازدواجی که صرفاً به دلیل برخورداری از حمایت یک مرد صورت بگیرد می تواند خطرناک باشد و چالش های زندگی پیشین را برای یک زن تکرار کند. از همین روی بهتر است کار را به کاردان سپرد و با دخالت مشاوره های روان شناسی یک نفره و دو نفره، تصمیم نهایی را اخذ نمود.

یکی از آسیب های ازدواج با زنان مطلقه، یادآوری مکرر خاطرات پیش از ازدواج است؛ امکان سرزنش زن توسط مرد و اطرافیان او در این زندگی بسیار زیاد می باشد چرا که با وجود کوچک ترین اختلافی، منت هایی از قبیل "حتماً همسر قبلی ات همین رفتار را دیده که طلاقت داده" و یا "تو از یک زندگی شکست خورده بیرون آمده بودی و من حمایتت کردم" بر سر ِ خانم گذاشته می شود. لازم به ذکر است، زنان مطلقه در صورت داشتن یک زندگی آرام، قدر موقعیت را می دانند و برای بهتر شدن زندگی تلاش می کنند؛ چون وضعیت بدتری را چشیده اند و حاضر نیستند زندگی خوب امروزشان را از دست بدهند. این در حالی ست که خانم های مطلقه به واسطه تجربه های کسب کرده در زندگی اول خود، عموماً توانایی مدیریت بهتری در روابط دارند و شاید به همین خاطر بهتر می توانند نظر پسران مجرد را به خود جلب نمایند. در واقع این زنان دارای مهارت های خانه داری، ارتباط با اقوام و همسر بوده و دیگر نیازمند آزمون و خطا در شروع زندگی مشترک خود نیستند.

در هر حال، با وضعیت بد ازدواج و بالا رفتن آمار طلاق، مطلقه بودن نمی تواند علت انتخاب نشدن برای ازدواج باشد. از این رو، نگاه سنتی و قضاوت نادرست در خصوص حفظ فاصله از این خانم ها، نمی تواند بر پایه منطق و استدلال درست بنا شود. به این ترتیب شاید وقت آن رسیده که دیدگاه مان نسبت به زنان مطلقه را تغییر دهیم.

 


منابع این نوشتار محفوظ است.

چهارشنبه 14 مهر 1395 | 19:19 | ----- | نظرات (2)

درباره وبلاگ
من فرزانه شکاری فـارغ التـحصیل رشـته کشاورزی هستم شـاید تعـجـب کـنیـد و بپرسید که رشته کـشـاورزی چـه ربطـی به مسئله ازدواج دارد در ایـن رابطـه بـایـد بگـویـم کـه مـن همیشـه مشـتاق انجام کـاری سـودمـند برای مردم جامـعه بـوده ام و اینکه درحال حاضر یکی از مشـکلات جامعه ما همـیـن مسـئـله ازدواج اسـت امر بدیهی به نظر می رســد بـه هـمـین لـحاظ بنده بـا تیـب خـاطـر ایــن پـایگـاه را راه اندازی کردم تا با این کار کمک کوچک به جوانان کشور کرده باشم
منو وبلاگ
صفحات
لینک های ویژه
لینک های دوستان
-- لینک های مفید
-- لینک های تبادلی
-- آمار بازدید ها

17970
-- نظرات زیبای دوستان
مادر تنها کسیست که می توان دوستت دارم هایش را باور کرد،حتی اگر نگوید... ------------------------------------------- تو یه کـتاب خـوندم که مـهریه زیاد باعـث میشه کـه شـوهر احـساس کـنه بهـش تحمیل شده و همین کامشو طوری تلخ می کنه که نتونه از تـه دل بـه زن محبت کنه

فال حافظ


Google

در این وبلاگ
در کل اینترنت

داستان روزانه
.